cpd
26 اسفند 1401 - 16:27

حریفان والیبال ایران در انتخابی المپیک مشخص شدند/ ایستگاه اول؛ برزیل!

حریفان تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک مشخص شدند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، سی‌وسومین دوره بازی‌های المپیک در سال 2024 به میزبانی پاریس برگزار خواهد شد و والیبال سالنی شانزهمین دوره حضور خود در این رویداد مهم ورزشی را تجربه خواهد کرد. فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) نحوه صعود 24 تیم‌ (12 تیم مردان و 12 تیم زنان) به مسابقات والیبال سالنی المپیک 2024 پاریس را اعلام کرد و کشور فرانسه به عنوان میزبان نخستین سهمیه در هر گروه جنسیتی را به دست آورده است.

11 تیم دیگر در هر بخش مردان و زنان در دو مرحله‌ای مشخص خواهند شد که شش تیم در هر بخش سهمیه المپیک 2024 را در مسابقات انتخابی المپیک کسب خواهند کرد و مابقی تیم‌ها پس از تعیین جدول مقدماتی لیگ ملت‌های 2024 مشخص خواهند شد.

فدراسیون جهانی والیبال میزبان‌های مسابقات انتخابی المپیک 2024 را معرفی کرد رقابت‌های چهار گروه مردان (دو گروه) و زنان (دو گروه) در قاره آسیا و در کشورهای چین و ژاپن برگزار می‌شود. سومین میزبان گروه مردان برزیل و در گروه زنان لهستان خواهد بود. بنابر این چهار کشور ژاپن، چین، برزیل و لهستان پذیرای بهترین تیم‌های والیبال جهان خواهند بود که به شدت برای کسب سهمیه المپیک رقابت خواهند کرد.

امروز مراسم قرعه‌کشی این رقابت‌ها برگزار شد و طی آن تیم ملی ایران در گروه اول و به میزبانی برزیل با تیم‌های برزیل، ایتالیا، کوبا، اوکراین، آلمان، جمهوری چک و قطر همگروه شد.

در گروه دوم این مسابقات و به میزبانی ژاپن هم تیم‌های آمریکا، اسلوونی، صربستان، ترکیه، تونس، مصر و فنلاند رقابت خواهند کرد. در گروه سوم و به میزبان چین هم تیم‌های لهستان، آرژانتین، هلند، کانادا، مکزیک، بلژیک و بلغارستان حضور خواهند داشت.

رقابت‌های مردان نیز از 30 سپتامبر تا 8 اکتبر 2023 (8 تا 16 مهرماه 1402) برگزار می‌شود. پس از پیگیری مسابقات انتخابی المپیک از هر گروه مردان تیم‌های اول و دوم سهمیه پاریس دریافت خواهند کرد.

پنج تیم دیگر در پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت‌های والیبال 2024 بر اساس رده‌بندی فدراسیون جهانی والیبال از سوی FIVB مشخص خواهند شد که به همراه فرانسه به عنوان میزبان، تکمیل کننده 12 تیم شرکت کننده در پاریس خواهند بود.

گفتنی است، پیش از این فدراسیون جهانی والیبال مسابقات جام جهانی سال 2023 را به عنوان یکی از رقابت‌های انتخابی بازی‌های المپیک 2024 پاریس معرفی کرده بود که به میزبانی ژاپن برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1097949